Inspirerande ledarskapsföreläsning med Agneta Jakobsson

Idag fick SA14B träffa VD:n och ledarskapskonsulten Agneta Jakobsson som arbetat som chef i ungefär 30 år. Agneta är VD på företaget InterPares som arbetar med rådgivning till styrelser och ledningar inom strategi, organisation och ledarskap. Föreläsningen handlade om vad som krävs av en chef och ledare och hur en dag som VD kan se ut.  Hon berättade även om hur det var att vara kvinna i en mansdominerad bransch. Agneta är en mycket inspirerande person och såg inga hinder att som kvinna ge sig in i mansdominerade branscher som chef. Det ledarskapstips Agneta gav till klassen var att ledarskap handlar om 75 procent kommunikation och 25 procent göra. Man måste verkligen tycka om människor och får inte vara konflikträdd. Dessutom berättade hon att hon varje morgon går runt till alla anställda och säger God Morgon!